Menu

Author: caaadmin

KASH dhe KAMV firmosin Memorandumin e Bashkëpunimit.

Tiranë, 16 Shtator 2022 Bordi drejtues i Këshillit të Ambasadoreve Shqiptarë (KASH) priti një delegacion të Këshillit të Ambasadorëve të Maqedonisë së Veriut (KAMV), një organizate homologe e partnere e rëndësishme në rajon. Gjatë takimit shkëmbyem mendime e ide të vlefshme për zhvillimet rajonale e sfidat e dy vendeve tona në procesin e integrimit të […]

Read More

Profesor Daniel P. Serwer bëhet Anëtar Nderi i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë

Tiranë, 14 Shtator 2022 Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë njofton me krenari se Profesor Daniel P. Serwer është bërë Anëtar Nderi i Këshillit tonë. Profesor Serwer është mbështetës i Shqipërisë dhe Kosovës dhe një zë i fuqishëm në politikën e jashtme amerikane. Profesor Daniel Serwer njihet në Shqipëri dhe në Kosovë për ndihmesën e çmuar që […]

Read More

KASH përshëndet ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin. I bën thirrje autoriteteve shqiptare të marrin masa urgjente për forcimin e kapaciteteve mbrojtëse për infrastrukturën strategjike dixhitale.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet vendimin e qeverisë shqiptare për ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Republikën Islamike të Iranit, si përgjigje proporcionale ndaj sulmit kibernetik të organizuar dhe sponsorizuar në nivel shtetëror me objektiv “shkatërrimin e infrastrukturës digjitale të Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, paralizimin e shërbimeve publike, si edhe grabitjen e të dhënave dhe […]

Read More

KASH përshëndet marrëveshjen e arritur sot ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për heqjen e dokumenteve shtesë për hyrje-daljet ndërmjet dy vëndeve.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mirëpret arritjen e dakordësisë ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, që në thelb është veçse zbatimi i Marrëveshjes së arritur në Bruksel në vitin 2011, sipas termave të rëna dakord nga palët asokohe. Tërheqja e Serbisë prej dokumenteve shoqëruese shtesë për kalimin kufitar, dhe e Kosovës nga përgjigja në […]

Read More

KASH vëren se mesazhet e Sekretarit Stoltenberg janë një sinjal i qartë dhe kuptimplotë për këdo që synon të provokojë skenare destabilizues për Kosovën dhe rajonin tonë.

Tiranë, 17 Gusht 2022 Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), përshëndet takimet e sotme të zhvilluara mes Sekretarit të Përgjithshëm të NATO, me Kryeministrin e Republikës së Kosovës z.Albin Kurti dhe Presidentin e Republikës së Serbisë z.Aleksander Vuçiç, duke i paraprirë takimit të nesërm me BE. KASH vëren se mesazhet e Sekretarit Stoltenberg janë një sinjal […]

Read More

Festimi i 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA

Tirane, 28 Qershor 2022 VIZITA E PARE HISTORIKE E NJE PRESIDENTI SH.B.A. në SHQIPERI Në 15 vjetorin e vizitës së Presidentit George W. Bush në Tiranë, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë, me mbështetjen e Këshillit të Ambasadorëve Amerikanë, organizoi më 28 qershor konferencën përkujtimore “Vizita e parë historike e një Presidenti Amerikan në Shqipëri”. Kjo veprimtari, […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet aplikimet për anëtarësim të Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Finlanda dhe Suedia, janë në të drejtën e tyre sovrane për të kërkuar anëtarësimin në Aleancën e Mbrojtjes Kolektive më të suksesshme në botë, duke mishëruar plotësisht thelbin e vlerave demokratike dhe të respektimit të të drejtave të njeriut që mbron dhe promovon NATO. KASH beson se anëtarësimi i tyre në Aleancë do të forcojë […]

Read More

Ukraina ka nevojë për mbështetje të palëkundur.

Tiranë, 17 Mars 2022 Rusia është gjithnjë e më e izoluar – me një rezolutë të papërkulur të OKB-së që dënon agresionin e saj të pajustifikueshëm, me sanksione të dhimbshme dhe thelbësore të SHBA-së, BE-së, Britanisë së Madhe dhe vendeve të tjera, me përjashtim nga Këshilli i Evropës, me urdhër të GjND-së për të ndalur […]

Read More

Lufta nuk është paqe!

Tirane, 24 Shkurt 2022 Këshilli i Ambasadorve Shqiptarë dënon me forcë agresionin ushtarak dhe të paprovokuar të Rusisë ndaj Ukrainës. Ky sulm kundër integritetit territorial dhe sovranitetit të Ukrainës, që shkel ligjet ndërkombëtare dhe kërcënon jetët e miliona civilëve përbën rrezik të drejtpërdrejtë për sigurinë europiane dhe euroatlantike. Rusia duhet të ndalojë këtë agresion ushtarak […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon njohjen nga Rusia të Donetsk dhe Luhansk.

Tiranë, 23 Shkurt 2022 Njohja nga Rusia e Republikave të vetëshpallura të Donetsk dhe Luhansk është një shkelje e hapur e të drejtës ndërkombëtare, e Marrëveshjes së Minskut dhe që minon seriozisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë beson se kjo do të shërbejë si një kushtrim për bashkësinë ndërkombëtare, që […]

Read More