Menu

Year: 2022

Letër e hapur për anëtarët e Këshillit Evropian.

Tiranë, 26 Dhjetor 2022 Letër e hapur për anëtarët e Këshillit Evropian. Për dijeni: Josep Borrell, Përfaqësues i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë. Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë po ndjek me shqetësim të madh situatën në veri të Kosovës, e përshkallëzuar me tërheqjen e serbëve të Kosovës nga institucionet e […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i dërgon një letër të hapur Presidentit të SHBA Joe Biden.

Tiranë, më 26 Dhjetor 2022 Presidentit të SHBA SH.T. Z. Joseph R. Biden Shtëpia e Bardhë Washington, DC 20500 Në vëmendje të Zotit: Anthony J. Blinken Sekretar i Shtetit, I nderuari Zoti President, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dëshiron ta shfrytëzojë këtë rast për t’iu falenderuar Juve dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për mbështetjen Tuaj […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbi gjendjen e shërbimit diplomatik.

Tiranë, 21 Dhjetor 2022 Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë shpreh shqetësimin e thellë mbi situatën e paprecedentë të krijuar në shërbimin diplomatik shqiptar, duke dëmtuar rëndë imazhin e vendit dhe shërbimin ndaj interesave shtetërore të Republikës së Shqipërisë. Pjesa më e madhe e Ambasadorëve shqiptarë të akredituar në vende të huaja, kanë hyrë ose janë në […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë u takua me grupet Parlamentare të opozitës në Parlamentin e Kosovës.

Prishtinë, 17 Dhjetor 2022. Në vijim të vizitës zyrtare në Prishtinë, delegacioni i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), zhvilloi takime të veçanta pune me Kryetarët e Grupeve Parlamentare dhe anëtarë të GP të opozitës parlamentare në Parlamentin e Kosovës. Delegacioni i KASH u prit nga Z. Arben Gashi, kryetar i GP të Lidhjes Demokratike të […]

Read More

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut priti në një takim pune përfaqësuesit e Bordeve Drejtuese të Këshillave të Ambasadorëve Shqiptarë dhe të Ambasadorëve të Maqedonisë së Veriut.

Shkup, 15 Dhjetor 2022, Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, z.Talat Xhaferi priti në një takim pune përfaqësuesit e Bordit Drejtues të Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë, se bashku me drejtuesit e Këshillit të Ambasadorëve të Maqedonisë së Veriut. Pas takimit, z.Talat Xhaferi deklaroi: Sot kisha kënaqësinë të mirëpres anëtarët e Këshillit të Ambasadorëve të […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë u prit në një takim të veçantë nga Presidentja e Republikës së Kosovës, SH.S. Znj. Vjosa Osmani Sadriu.

Prishtinë, 16 Dhjetor 2022. Në vijim të vizitës zyrtare në Prishtinë, delegacioni i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), u prit në një takim të veçantë pune nga Presidentja e Republikës së Kosovës, SH.S. Znj. Vjosa Osmani Sadriu. Gjatë këtij takimi, u shkëmbyen mendime e vlerësime në lidhje me zhvillimet më të fundit në Kosovë dhe […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë u prit nga Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Z. Glauk Konjufca.

Prishtinë, 14 Dhjetor 2022 Në vijim të qëndrimit në Prishtinë, delegacioni i Bordit Drejtues i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), u prit në një takim pune nga Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Z. Glauk Konjufca. Gjatë këtij takimi mjaft të frytshëm, u shkëmbyën informacione dhe sugjerime në lidhje me zhvillimet më të fundit […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë takim pune me Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Z. Albin Kurti.

Prishtinë, 14 Dhjetor 2022. Një delegacion i Bordit Drejtues të Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH) u prit sot në një takim pune nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Z. Albin Kurti. Kryeministri Kurti informoi rreth situatës së tensionuar në veriun e Kosovës, të shkaktuar nga provokimet e Serbisë dhe strukturat ilegale paralele të orkestruara prej […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me ashpërsinë më të madhe aktin e dhunshëm e burracak kundër liderit të opozitës.

Tiranë, 6 Dhjetor 2022 Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me ashpërsinë më të madhe aktin e dhunshëm e burracak kundër liderit të opozitës, Z. Sali Berisha, ish President dhe ish Kryeministër i vendit, gjatë protestës së sotme të opozitës. Këshilli i bën thirrje institucioneve shtetërore e qeveritare, përfshi Presidentin e Republikës, që jo vetëm të […]

Read More

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon gjuhën konflikt nxitëse të Presidentit Serb Vuçiq.

Tiranë 3 Dhjetor 2022 Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë është duke i përcjellë me shqetësim deklaratat e fundit konflikt nxitëse dhe përdorimin e gjuhës denigruese të Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq ndaj Kryeministrit të Kosovës z. Albin Kurti, Ministrit të posa emëruar për Komunitete dhe Kthim të Qeverisë së Kosovës, z. Nenad Rashiq, dhe bashkëpunëtoreve të […]

Read More